Knihy Konkolski s.r.o.

DOMŮ NOVINKY ANTIKVARIÁT DVD FILATELIE  OHLAS ČTENÁŘŮ
 

   

   

    Vzpomínky na CD a DVD - digitální svět

Ihned jak jsme se v roce 1983 usadili v Newportu a opatřili dům, tak jsme koupili první komputér. Spali jsme na zemi a potřebovali dělat rekonstrukci domů, ale uznali jsme, že komputér je nezbytný. Vývoj komputéru začal s matematickými úkony, jako účetníctvi a další vedl k psaní a tisku textu. Vlastně do té doby jsem vpadl i já s prvními komputéry.

 

Na sólo závod BOC Challenge 1986 jsem měl ten nejlepší laptop na světě s prvním pevným diskem, ale rok později po závodě již mi nebyl k ničemu. Komputér již byl slabý a nedal se vylepšit. Od té doby jsem začal pečlivě sledovat vývoj komputérů. Ten šel tak rychle kupředu, že kdybych zaspal na šest měsíců, tak bych byl ztracen.

 

Koncem roku 1988 jsem měl první desktop IBM PC XT komputér, ale rok později již jsem měl IBM PC AT. Během roku 1989 jsem přešel na operační systém Windows. To již byl na trhu Page Maker verze 2 od Adobe. Počátkem roku 1992 jsem měl další nový komputer, včetně Intel procesoru 80 486DX. Desktop publishing dozrál, začínala doba Hyper Textu, interaktivního CD a počátek videa na desktopových komputérech.

 

Také se objevily CD-ROM, což byly CDečka v obalu a ty se zasunovaly do otvoru podobně jako Jaz Drive nebo floppy. Pokrok šel kupředu. Na svět přišlo Interaktivní CD a na CDečkách se začaly objevovat encyklopedie.

 

CD přehrávač na hudbu již byl k dostání na trhu od roku 1982. Deset let později se CD přehraváče již daly montovat do komputéru a obsah přehrávat na monitoru a zvuk s pomocí zvukové karty. Rodily se multimedia, já měl veškeré vybavení k produkci, ale únik plynu ypůsobil výbuchu a požáru domu a já měl po plánech. Po dvou létech jsem se mohl vrátit ke svým původním záměrům. Důsledky požáru jsme však nesli dalších 15 let.

 

Již v roce 1992 jsem měl první Pentium komputér. Byl jsem připraven pro interaktivní CD. Opatřil jsem si CD vypalovačku od firmy Kodak. Stála 10 000 dolarů a jedno blank CD 36 dolarů. Dnes je to nepochopitelná cena. Při tom rychlost vypalování byla 1 k 1 a proces vypalování se musel naprogramovat povely. Samotná vypalovačka byla bedna jako někdejší VHS přehrávače a uvnitř v podstatě nic nebylo.

 

V roce 1991 se objevil Quick Time od Apple a video editovaci program Premiere od Adobe.

Editování s Premierem bylo však pomalé, často padal komputér a editování na komputéru se hodilo jen  pro krátké klipy pro interaktivní CD. V roce 1995 Microsoft také přišel s programem Video for Windows.

 

Byl jsem však nesmírně zaměstnán s rekonstrukcí domu po požáru, dělal jsem jen práce pro důležité zákazníky a na jiné záležitosti mi nevybýval čas. Udělal jsem však experiment s kartou Vutek, která byla schopná dát do digitální podoby jeden obrázek z videopásku, To však jen v černobílé barvě a o rozlišení 320x240 pixlů. Karta stála 5 000 dolarů. Byl jsem však s ní schopen dělat drobné animace pro interaktivní CD.

 

Než jsem se však vzpamatoval z požáru, tak pominula doba zájmu o interaktivní CD a přesto, že jsem byl schopen je produkovat, tak se mi nepodařilo naskočit na ten vlak. Vyvoj však šel rychle kupředu a koncem roku 1996 jsem jsem do komputeru mohl naisntalovat videokaru, která byla schopna digitizovat video o rezoluci 640 x 480 pixlu a začal jsem stále více editovat video na komputéru.

 

V roce1996 se objevily první DVD přehrávače a já se začal zajímat o DVD. Byla to nová a velmi drahá technologie. Komputér, který byl schopen produkovat DVD stál 200 000 dolarů. Byl to jen sen. Byla to stále doba, kdy složky DVD se zaznamenávaly na DLT pásky, ty se posílaly do výroben, kde udělali skleněnou raznici DVDčka a ty se pak lisovaly podobně jako LP desky.

 

Koncem roku 1997 jsem se začal vážně zajímat o výrobu DVD a stal jsem se členem DVD Association. Rok později jsem se zúčastnil její konference v Orlandu na Floridě. Odtamtud jsem se vracel s programem na produkci DVD. Stál 10 000 dolarů. Zdaleka se nedal přirovnat k těm dnešním. Každou složku bylo nutno zpracovat samostatně, zvuk převést do patřičného formátu, všecho řádně propojit podle normy na výrobu DVD.

 

Rozlíšení DVD je 720x480 pixlů, program se ale předváděl na monitorech, které něly 640x480 pixlů, tudíž veškerá grafika a video se muselo patřičně upravit tak, že při produkci DVD bylo znetvořeno v poměru stran, aby pak při projekci na obrazovkách TV bylo vše správné, to je kruh byl kruhem a ne elipsi a lidé se nestali najednou štihlými, nebo silnými.

 

Neměl jsem ještě vypalovačku a tak jsem vyvinul produkci DVD na CD. V podstatě to pracovalo, jen obsah musel být zkrácen na 20 minut videa, poněvadž CD mělo podstatně menší kapacitu než DVD. V roce 1998 jsem svůj experiment dokonce representoval na další konferenci DVD Associace.

 

V roce 1998 jsem se rozjel. Opatřil jsem si komputér Pentium II s 300 Mhz 440LX Intel čipem, měl 8 Gb paměť, Pinnacle Video Digitizing Card, 4.5 GB pevné a rychlé Chitas disky, Toshiba EIDE CD-ROM, operačním systémem Windows NT 4.0, IOMEGA JAZ 1 GB, Xi Net Raid, Adaptec Ultra SCSI EZ-SCSI, AHA-2940UltraWide SCSI Card, AFW-4300 FireWire Card, ALL-IN-Wonder Pro video Card, 3 pevné disky 16GB, 40 GB a 128 GB. Také vypalovačku Pionner DVD 103. V základním složení stál přes 10 000 dolarů a později jsem k němu připojil extérní DVD vypalovačku Pioneer DVD R S201.

 

Samotná vypalovačka Pioneer DVD R S201 stála 5000 dolarů, byla však schopna vypalovat informace i v segmentu pro autorská práva, podobně jak tomu bylo u lisovaných DVD. Rok později cena vypalovaček klesla na tisíc dolarů, ty již ale neměly přístup k záznamu práv a nemají dodnes. To jsem již také používal After Effect od Adobe a všechny mé komputéry měly CD-ROM.

 

Byl jsem prvním ve státě Rhode Island, který produkoval DVD. Lidé však stále byli zvykli na VHS videopásky. Celý rok jsem každému klientovi, kterému jsem produkoval video, tak jsem mu zdarma dával jeho projekt na DVD. Všichní byli k DVD nedůvěřiví a nebylo se čemu divit.

 

Hollyvood již zaplnil trh DVDčkami s filmy. Ty hrály bez problémů, poněvadž jejich DVD byla lisována. Pokud se ale DVD vypálilo, tak záznam na DVD byl drsný a řada DVD přehrávačů nebyla schopná DVD hrát. Nejhůře na tom byly přehravače vyrobeny Panasonikem. Trvalo to další dva roky, než si výrobci DVD přehrávačů uvědomili, že se trh rovněž zaplavuje vypalovanými DVD a že je nutno zlepšit kvalitu čtení záznamu. Pak všichni začali ke čtení záznamu na DVD používat dva lasery pod různým úhlem a problém byl vyřešen.

 

Rok později již nikdo nechtěl VHS pásek, každý žádal DVD a produkoval jsem plnými obrátkami. Než jsem uzavřel svůj byznys v roce 2014, tak jsem vyprodukoval téměř 3 tisíce DVDček. V roce 2005 jsem také produkoval tak zvaná e-DVD. Měly výhodu v tom, že byly tak naprogramované, že při projekci určitého záběru byly schopné otevřet danou webovou stránku. Samozřejmě, že se musely hrát na komputérech s internetovým napojením. Byly však ideální pro instruktážní DVD, ale bohužel po několik létech systém zanikl.

 

Dalším mezníkem v mém digitálním světě byl rok 2005. Zprvu jsem byl najat pro nahrávku zvuku digitání formou pro film A Social Life. Film se natáčel v novém systém s resoluci High Definition.  Brzy jsem však dělal kameramana a pak film i editoval.

Film byl úspěšný na Newportském mezinárodním festivalu a když jsem se vrátil zpět ke svým nahrávkam v Betacam SP formátu, tak jsem si myslel, že je něco zlého s mým vybavením. Okamžitě jsem se rozhodl přejít na HD.

 

Pro kvalitní videoprací v rozlíšení HD jsem však potřeboval nový a silnější komputér. V roce 2010 jsem si ho složil a nazval Thunder, neboli Blesk. Videoprodukce v High Definition rozlišení přinesla na trh i přehrávače s vyšším rozlišením. Tošiba uvedla HD DVD a Sony Blu-ray a mezi nimi nastal tvrdý boj, jako kdysi mezi video formáty Beta a VHS. Osobně jsem daval přednost HD DVD, poněvadž to byla jen nádstavba DVD, zatím, co Blu-ray byla jinou technologii.

 

Opatřil jsem si HD DVD přehrávač, dokonce několik filmů převedel do formátu HD DVD, ale nakonec vyhrál formát Blu-ray. Nebyl jsem tomu rád. HD DVD i Blu-ray se však mezi normálními lidmi neujalo. Bylo to pro ně příliš technické a vyšší kvalita jim byla ukradená. Měl jsem veškeré vybavení k produkci Bly-ray, ale nikdy se u mne neobjevil ani jediný zákazník, který by chtěl konečný výrobek na tomto mediu. Do dnešních dnů na discích Blu-ray jsou na trhu především filmy Hollywoodu a život jde dál.

 

Závěrem musím přiznat, že ke všem komputérům jsem přistupoval stejně jako k lopatě nebo zednickému kladivku. Komputéry byly pro mne vždy kvalitním nářadím, bez kterého se nemůže odvést kvalitní práci. Na žádném z mých komputérů jsem nikdy nenaistaloval jedinou hru a to ve svém životě jsem měl kolem čtyřicítky komputéru.

Důležitější DVD projekty
Propagační video/DVD

Scanmar Marine Products, CA
Bernwal, 1991 Promo on Monitor, Animation
Hans
Ted Hood
Promotional DVD Morning Glory
2005, 2006 - “505” class Promo DVD
Cray Valley – France
1993-2000 Promo, OLR Online-registries, David G. Stern
2002+Newport Convention & Visitors Bureau
2002+Investec Strategies Inc., Vectrix Corporation
1998+ Promo video, KVH Communication

1994 Active Stabilized Antenna Pedestal Isntr. Video
WIMCO 1993 Promo Video
The Bob Hardwick Sound, NY
1996 Promo video at the Breakes
US Sailing
1999 + Instrukce Measurment IOR Mark II
Promo DVD - Sailing is
McLaughlin Research Corporation
1996 , Promo Tape, Rental Equipment
Doubletree Hotel – Newport Islander
1993 Promo Video Newport Shipyard CO. LLC
2008 promo DVD International Yacht Restoration School – IYRS
Mouligne Offshore Racing, LLC
Media Pro International
1993 + Ericsson Racing Team / Volvo Ocean Rac2006
Rebuilding Together Greater Newport INC.
003 Promo Video Team Dennis Conner
2002 Promo DVD Stars & Stripes
Mia Flanagan, Sports promo
Northtrop & Johnson
St. Georges School
1993, 94 Geronimo promo video.
Quintessential Spanish Governmen

Instruktážní Video/DVD
Westinghouse Electric Corp
Naval System Division
992 Instruktazni video Gilbane Building Company, Providence RI
Lynn Ceglite - 1998 Employee Orientation Program
1998 Instruktazni film / Safety / pro Woods Hole
Resource Consultants, Inc. Vienna, VA
1991 NTSC Newport Relocation Tape
Logicon Syscon, Inc
1998 PM1 Course Taping, editing

Presentačni Video/DVD
Coastal Vision
2002, Drew Promo, Presentation
Michael Peszke
2004+ Powerpoint presentation, DVD Data, DVD Video
Cruising/Sailing World, Billy Black
1999+ Slide Shows
1997 Cars, Dough Allen

Court Deposition Video
J.R. Palumbo attorney (with Holy company)
Bus Accident depositio
Sail court deposition IYRS

DOMŮ NOVINKY KNIHY ANTIKVARIÁT DVD FILATELIE OHLAS ČTENÁŘŮ

Richard@Konkolski.com / Mobil: +420 601 541 344
 ©  Richard Konkolski - Veškerý material je chráněn autorskými právy. Ocenil bych, kdyby nebyl použít bez předběžného souhlasu. Děkuji.