Václav Junek

* 16.8.1913
+ 29.1.1976
mal
ířství, ilustrace, grafika, typografie, ex libris

Je zajímavé, jak se událostí točí do kruhu. Již jako klukovi mi bylo známo jméno Václava Junka. Měl jsem asi osm let, když jsem  hltal Foglarovy Rychlé šípy a Junek byl jedním z těch, kdo je maloval. Později jsem četl kdejakou dobrodružnou knížku a mnohé z nich byly ilustrovány opět Václavem Junkem. Nikdy bych ani ve snu nepomyslel, že na oplátku já jednou budu pro změnu inspirovat ho. A to se vlastně stalo.

Václav Junek  se zájmem četl mé reportáže v Mladé frontě a v době kdy já trávil vánoce v Jižní Africe, on sám otec, poslal k vánocům knížku s věnováním Ríšovi, který byl doma sám s mamkou. K dárku přibalil trochu pohlednic pro mne, samozřejmě pohlednice jim vlastnoručně vyrobeny.

Po ukončení mé plavby mne překvapil grafickým listem, znázorňujícím různé mořské živočichy obklopující dvě medaile. Jednu zlatou, která repreazentovala první plavbu kolem světa na Victory a druhou stříbrnou  reprezentující Nike, samozřejmě to vše s pěkným věnováním.

Václav Junek mne pozval k sobě do Prahy na večeři, kde mi předal svůj autorský list. Sami dva jsme ztrávili celý den i velkou část noci povídáním o moři. On sám ztrávil celé léto v Jugoslávii za pilného malování mořské scenérie. On tehdy osobně uvařil večeři, zatím co já naplňoval pěkné skleněné goblety dobrým červeným vínem. Při tom všem klábosení on ještě stačíl vzít několik knih které ilustroval a do nich vepsal věnování mému synu s pěknou osobní ilustrací.

 

 

Bylo to 24. ledna 1976 a nikdy bych tehdy neřekl, že je to naše první a poslední setkání. Druhý den jsem odjel domů, ještě jsem mu poslat haldu materiálu z mých cest jako podklad pro jeho další tvůrčí práci a sám jsem odjel do Polska. Když jsem ze vrátil, čekala mne smutná zpráva že nás Václav Junek opustil jen několik dnů později, dne 29. ledna 1976.

Václav Junek se narodil 16.8. 1913 v Kladně. Udělal Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, v roce 1937-1940 Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Pracoval jako sazeč, autor drobné grafiky, novoročenek, ilustrátor dětských knih a učebnic. Rovněž tvořil ex libris a dokonce byl ve spolku sběratelů a přátel ex libris. V roce 1945 se zúčastnil Výstavy studentů výtvarníků. Od roku 1965 dělal ilustrace a grafiku knih Mladé fronty. V roce 1966 se zúčastnil Mezinárodní výstavy knižní grafiky a ilustrace (Dům pánů z Kunštátu). V roce 1969 se zúčastníl 2. pražského salónu, Dům U Hybernů v Praze. Vytvořil cyklus litografií s náměty z rodného Kladna a mnoho dalších uměleckých děl.